1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
538
0

Agkistrodon contortrix – mokasyn miedziogłowiec

Nazwa łacińska: Agkistrodon contortrix
Nazwa polska: Mokasyn miedziogłowiec
Nazwa angielska: Copperhead (snake), chunk head, death adder, highland moccasin, (dry-land) moccasin, narrow-banded copperhead, northern copperhead, pilot snake, poplar leaf, red oak, red snake, southeastern copperhead, white oak snake, American copperhead, southern copperhead
Nazwa hiszpańska: Cantil cobrizo (hiszp.).

Agkistrodon contortrix to gatunek jadowitego węża występującego w Ameryce Północnej, należący do podrodziny Crotalinae (grzechotnikowate). Popularne nazwy to miedziogłowiec i mokasyn miedziogłowy. Gatunek ten występuje na terenach zamieszkałych przez ludzi, co może prowadzić do przypadkowych spotkań.

Wygląd

Dorosłe osobniki osiągają długość od 50 do 95 cm, choć mogą przekraczać metr. Samce zazwyczaj są większe od samic. Najdłuższy odnotowany osobnik miał 134,6 cm. Budowa ciała jest krępa z szeroką głową, wyraźnie oddzieloną od szyi. Głowa jest wysunięta do przodu, a łuski na grzbiecie ułożone asymetrycznie w rzędach. Gatunek charakteryzuje się kremowym ubarwieniem z brązowymi łatami o rozmytych obrzeżach, a segment ogona ma żółty, zielonkawy odcień.

Występowanie

Gatunek ten występuje w USA: Teksas, Oklahoma, Kansas, Missouri, Arkansas, Luizjana, Mississippi, Alabama, Georgia, Floryda, Karolina Południowa i Północna, Tennessee, Kentucky, Wirginia, Zachodnia Wirginia, Illinois, Indiana, Ohio, Iowa, Pensylwania, Maryland, New Jersey, Delaware, Nowy Jork, Connecticut i Massachusetts. Można go także spotkać w Meksyku w stanach Chihuahua i Coahuila.

Biotop

Zasiedla różnorodne tereny, w tym lasy liściaste i mieszane, tereny górskie oraz bagna. W regionach Zatoki Meksykańskiej występuje również w lasach iglastych. W środowisku naturalnym mokasyn miedziogłowiec poluje z zasadzki, czekając na ofiary w zaroślach lub liściach.

Zachowanie

Jest to wąż przeważnie nocny, bardziej aktywny w nocy podczas gorących miesięcy letnich. Za dnia staje się aktywny wiosną i jesienią. Mimo że węże te wolą unikać ludzi, mogą zastygnąć w bezruchu, co prowadzi do przypadkowych ukąszeń. Mokasyny miedziogłowce są znakomitymi mistrzami kamuflażu i często polegają na swojej niepozorności.

Podgatunki

  1. Agkistrodon contortrix contortrix – Southern copperhead

    Występowanie

    Południowe stany USA w rejonie Missisipi, Teksasu, Karoliny Południowej.

  2. Agkistrodon contortrix laticinctus – Broad-banded copperhead

    Występowanie

    Teksas, Oklahoma, Kansas.

  3. Agkistrodon contortrix mokasen – Northern copperhead

    Występowanie

    Północne stany USA, w tym Illinois, Georgia, Apallachy.

  4. Agkistrodon contortrix phaeogaster – Osage copperhead

    Występowanie

    Kansas, Nebraska, Missouri.

  5. Agkistrodon contortrix pictigaster – Trans-pecos copperhead

    Występowanie

    Zachodni Teksas, Meksyk.

Jadowitość

Węże te posiadają zęby jadowe umieszczone z przodu szczęki. Jad miedziogłowca ma działanie hemolityczne, ale ukąszenia rzadko prowadzą do poważnych konsekwencji. W wielu przypadkach wąż stosuje tzw. suche ukąszenie, czyli bez iniekcji jadu. Ukąszenia są bolesne i mogą powodować zawroty głowy, gorączkę, mdłości, a także uszkodzenia mięśni.
Z badań wynika, że białko „Contortrostatin” zawarte w jadzie Agkistrodon contortrix może być pomocne w leczeniu raka.

Temperatura

Temperatura w naturze wynosi od 26°C do ponad 30°C w miejscu wygrzewania się.

Wilgotność

Wilgotność w naturze utrzymuje się na poziomie 70%.

Żywienie

Podstawą diety są gryzonie, takie jak myszy i nornice. Można urozmaicić dietę płazami, jaszczurkami i owadami.

Rozmnażanie

Węże są jajożyworodne. Dojrzałość płciową osiągają po 4 latach, a okres rozrodczy przypada na wiosnę i jesień. Samica po kopulacji może przechowywać nasienie przez okres zimowy.

Uwagi

Według IUCN Red List, gatunek ten nie jest zagrożony, co wynika z jego szerokiego zasięgu występowania oraz dużej liczebności populacji.

Liczba wyświetleń: 538

Post Comment

Wykryto AdBlock! Wyłącz AdBlock, aby kontynuować korzystanie ze strony. Prawy górny róg przeglądarki.