1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
412
0

Thamnophis sirtalis – wąż pończosznik

Nazewnictwo

Wąż pończosznik, ogrodowiec zwyczajny, ogrodowiec amerykański

Długość życia

Bardzo wiele zależy od warunków w jakich są trzymane, ale jeśli im się zapewni dobre, optymalne warunki dożywają mnie więcej 12-15 lat.

Wygląd

Są to bardzo smukłe i pięknie się prezentujące węże. Głowa słabo wyodrębniona. Ubarwienie jest zależne od podgatunku. Wzdłuż ciała biegną 3 pasy, jeden charakterystyczny środkiem grzbietu, od głowy do ogona, ale i tej cechy bywają pozbawione niektóre podgatunki, występowanie ich nie jest regułą. Spotyka się też ubarwienie plamiste. Odmiany barwne są niezwykle piękne, u nas mało znane. Mogą być czerwone o intensywnie niebieskich pasach, bądź pomarańczowych. Bardzo duże urozmaicenie kolorystyczne tego węża zwiększa jego popularność i robi się przebojowy, jako gatunek terraryjny.

Wielkość zależna od podgatunku, mniej więcej od 45 do 130 cm. Młode po narodzinach od 18 do 40 cm.
Przybliżona wielkość dorosłych sztuk wynosi:

  • Thamnophis sirtalis sirtalis – ok. 120 cm
  • Thamnophis sirtalis parietalis – ok. 45-60 cm
  • Thamnophis biscutatus – 90 cm
  • Thamnophis cyrtopsis – 100 cm
  • Thamnophis sauritus – 80 cm
  • Thamnophis butleri – 65 cm
  • Thamnophis elegans – 100 cm
  • Thamnophis marcianus – 110 cm
  • Thamnophis proximus – 90 cm
  • Thamnophis radix – 100 cm

Występowanie

Kanada po Zatokę Meksykańską oraz północny Meksyk.

Charakterystyka

Bardzo piękny wąż. Jest polecany dla początkujących terrarystów. Szczególnie dla osób mających “kłopoty” z podawaniem do jedzenia małych gryzoni. Jest dość płochliwy, zdarzają się bardzo przyjazne osobniki jak i bardzo trudne do oswojenia, z powodu zwykłego strachu przed człowiekiem, jednak nie niepokojone w swoim terrarium przystosowują się dość dobrze i szybko. Nie zaleca się noszenia węża na rękach, wyraźnie preferują pobyt w terrarium. Jest szybki może się wymknąć z ręki i kłopot gotowy. Pończosznik jest zupełnie niegroźny dla człowieka. Jedyna obrona to szybka ucieczka do kryjówki. Zdarzają się też – szczególnie młode osobniki, które próbują kąsać. Jest to demonstracja charakteru i strachu. Należy je z wyczuciem oswajać. Często taki malec wprowadza hodowcę w humorystyczny nastrój. Aktywne są przez 24 godziny. Wspaniałe do obserwacji, bo często “spacerują” po terrarium, zaliczany do tych aktywnych węzy.

Biotop

Żyje w okolicach wilgotnych, w okolicy brzegów rzek, mokradeł, bagien, lasów, często przebywają w pobliżu ogródków przydomowych, osiedlowych parkach itp.

Terrarium

Nie wymaga dużego terrarium. Mniejsze gatunki-50-60 cm dlugości, 30-40 cm szerokości. Węże nie wspinają się wysoko….więc wystarczy ok. 40 cm wysokości. Dla większych podgatunków, lub pary mniejszych – 80x40x40 cm.

Terrarium wyposażyć można w żywe rośliny, ponieważ ich nie niszczy. Dobrze jest umieścić jakieś kryjówki, by poczuł się swobodnie, jednak nie należy przesadzać, ponieważ można przestać widywać swojego węża. Mniej więcej 1/3 długości terrarium powinien zajmować basen z czystą woda. Thamnophis, szczególnie niektóre podgatunki bardzo lubią kąpiel (dobrze pływają i poluja na ryby). Powinien być tak usytuowany, by można łatwo wymienić wodę i takiej wielkości, by wąż mógł się w nim zanurzyć oraz nawet popływać. Uwaga na wilgotność w terra, ponieważ za duża powoduje choroby skórne węża!

Oświetlenie

Wiosna – 12 godzin. Lato – 14 godzin. Nie jest potrzebne naświetlanie UV, jednak witaminy wówczas należy podawać w pokarmie. Można rozpuszczać Vibowit w wodzie i bardzo małą ilość wstrzyknąć martwej rybce lub bardzo malutka cząstkę tabletki witaminowej umieścić w filecie. Uwaga: podawanie zbyt dużych ilości witamin prowadzi do choroby i wielu powikłań! Zaleca się konsultację z lekarzem weterynarii i uzgodnienie ilości dostosowanej do wielkości węża.

Temperatura

Temperatura powinna wynosić w dzień średnio 20-30°C (pod promiennikiem kilka stopni więcej), a nocą może spadać do około 18°C. W terrarium powinny znajdować się miejsca cieplejsze i chłodniejsze.

Wilgotność

Około 60%.

Żywienie

Jest mało kłopotliwym wężem pod względem karmienia. Często niewybredny i bardzo chętnie zjada podany pokarm. Mogą się zdarzyć problemy jedynie przed zbliżającą się wylinką, ale to jest normalny objaw.
Asortyment pokarmowy dość duży:
– rybki – dostosowane do wielkości głowy, mogą być nieco większe
– filety – pokrojone, by ułatwić wężowi połykanie(oprócz karpiowatych)
– dżdżownice – tylko świeże
–  żaby – oczywiście tylko karmowe
– kijanki
– ślimaki bez muszlowe
– nawet niektóre owady
– myszy i małe szczury, ale nie zmartwią się jak nie zobaczą tego pokarmu przez całe swoje życie.

Dymorfizm płciowy

Możliwa do ustalenia od urodzenia węża. Można zbadać sondą przez fachowca. Samce mają dłuższe ogonki o jakieś 1/3 długości i u nasady ogon jest o wiele grubszy od ogona samiczki.

Rozmnażanie

Rozmnażają się po okresie hibernacji i kolejny raz po wylince. Bardzo często wokół jednej samicy gromadzi się kilka lub kilkanaście samców. Trwa to około 10-20 minut. Ciąża nie jest długa około 80-100 dni. Po tym czasie rodzą się młode. Może ich być w jednym miocie od kilku do 40 sztuk. Mierzą od 18-40 cm. Dojrzałość osiągają już po roku, ale należy odczekać jeszcze rok lub dwa, by były dobrze wyrośnięte i w dobrej kondycji.

Zimowanie

2-4 miesięce w temperaturze 8-10°C.

Ciekawostki

Węże te mają zdolności odmarzania, kiedy mróz nagle zaskoczy, zamarzniecie na krótki okres nie zabija tych węży, wracają do życia po tak przykrym doświadczeniu. Na okres zimy pończoszniki zbijają się w wielkie grupy, nieraz dochodzi ich ilość nawet do kilkuset sztuk.

Opracowanie

Opracowała Aleksandra G.  na podstawie literatury dostępnej na stronach internetowych oraz książki “Węże” – Marcina Jana Gorazdowskiego.

Liczba wyświetleń: 412

Post Comment

Wykryto AdBlock! Wyłącz AdBlock, aby kontynuować korzystanie ze strony. Prawy górny róg przeglądarki.