Jakie węże najlepiej nadają się dla początkujących?
Zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem dla osoby, która nigdy nie miała węża, a chce go mieć będą węże z rodziny Elaphe, lub Lampropeltis. Osobiście polecam węże zbożowe (elaphe gutta), oraz lancetoglowa mlecznego (lampropeltis triangulum sinaloae). Są to węże proste w hodowli, nie sprawiające problemów przy karmieniu, a posiadające piękne ubarwienie i przystępną cenę.
Chcę węża, ale takiego, który nie jada gryzoni!
W takim razie powinieneś kupić sobie pończosznika, lub – ewentualnie – zaskrońca lub nerodię. Niestety muszę odradzić dwie ostatnie grupy węży ze względu na to, że większość gatunków do nich należących przejawia agresję w stosunku do opiekuna. Powyższe węże żywią się rybami i płazami, ewentualnie małymi gadami. Podstawą pokarmu polecanych przeze mnie pończoszników stanowią ryby.
Dlaczego dusiciele nie są polecane początkującym?
Gdyż albo osiągają duże rozmiary – i co za tym idzie – są niebezpieczne dla ludzi, albo są delikatne i często odmawiają przyjmowania pokarmu.
Ale ja bardzo chcę mieć dusiciela!
Jedynym dusicielem, który nadaje się dla początkującego i to po SOLIDNYM przygotowaniu teoretycznym jest Boa tęczowy (Epicrates cenchria).
Jakie wymiary musi mieć terrarium dla mojego węża?
Minimalne wymiary podstawy terrarium to:
Długość: co najmniej 2/3 długości węża
Szerokość: co najmniej 1/2 długości węża
Wysokość jest zależna od tego, czy jest to wąż nadrzewny, czy naziemny. Węże nadrzewne potrzebują terrarium o zalecanej wysokości porównywalnej z długością ich ciała, wężom naziemnym wystarczy terrarium o wysokości ok. 1/2 długości ich ciała.
Jak urządzić terrarium?
Terrarium musi być wyposażone w kilka kryjówek, w których wąż będzie mógł schować się przed naszym wzrokiem. Dodatkowo koniecznym elementem wystroju są konary, na których wąż będzie mógł się wylegiwać, gałęzie, po których będzie mógł pełzać (wymagane szczególnie u węży nadrzewnych), oraz basen, który posłuży wężowi zarówno do picia, jak i kąpieli. Dodatkowo basen podnosi wilgotność w terrarium.
Co może posłużyć mi za kryjówkę?
Niemal każdy przedmiot, gdzie wąż będzie mógł się schować. Świetnie jako kryjówki spisują się doniczki, najlepiej ceramiczne, odwrócone do góry dnem i z wyciętym wejściem. Oprócz tego dobrze swoją rolę spełniają kupowane w sklepach zoologicznych kryjówki z kamienia. Na pewno dobrym pomysłem jest też coś bardziej ambitnego – np. zrobienie kryjówki w postaci jaskini wydrążonej w podłożu. Wąż często będzie chował się też pod grubszym konarem.
Co może posłużyć mi za basen?
Każdy pojemnik, może być plastikowy.
Skąd wziąć konary do terrarium?
Możemy kupić profesjonalne korzenie i konary w sklepie zoologicznym, lub przynieść sobie je z lasu. W drugim przypadku musimy pamiętać, by – ze względu na ochronę środowiska naturalnego – zbierać tylko konary leżące na ziemi, nie odcinać żywych gałęzi z drzew.
Oprócz tego takie konary i gałęzie trzeba odpowiednio przygotować.
Jak przygotować konary i gałęzie do włożenia ich do terrarium?
O ile wielkość konara/gałęzi na to pozwala, najlepiej wyparzyć je wkładając do piekarnika i prażąc przez 20 minut w temperaturze 200 stopni. Jeśli wielkość konara/gałęzi na to nie pozwala, powinniśmy kilkakrotnie zlać konar wrzątkiem, porządnie wyszorować i wypłukać wodą. Możemy wyczyścić konar spirytusem, lub płynem przeciw owadom DLA GADÓW – np. firmy sera. UWAGA! Przy oczyszczaniu konarów nie możemy używać żadnych chemikaliów!
Jaka ściółka będzie najlepsza dla mojego węża?
To zależy od gatunku. Dla węży z klimatu suchego najlepiej spisuje się mieszanina piasku i żwirku, lub piasku i torfu. Dla klimatu średnio wilgotnego najlepszy jest torf, lub torf kokosowy, natomiast węże z klimatu wilgotnego najlepiej będą się czuły na ściółce z czipsu kokosowego (specyficzne kostki), lub bukowego, ewentualnie mieszaninie torfu i owych kostek.
Jak długo rosną węże?
Węże rosną przez całe życie, jednak w pewnym wieku wzrost ten staje się tak powolny, że prawie nie zauważalny.
Czy znając długość węza można określić jego wiek?
Dokładnie nie jest to możliwe. Długość węża nie zależy tylko od jego wieku, ale – przede wszystkim – od tego, jak intensywnie był karmiony, oraz w jakiej temperaturze przebywał.
Mam już węża, kiedy mogę wziąć go na ręce?
Dopiero po tym, jak zje pierwszy posiłek. Węże często odmawiają początkowo przyjmowania pokarmu ze względu na stres związany z przeprowadzką. Branie na ręce to dla nich tylko dodatkowy stres.
Jak szybko po karmieniu mogę wziąć węża na ręce?
Nie szybciej, niż 2 dni po karmieniu. Branie węza na ręce tuż po karmieniu może skończyć się zwymiotowaniem przez niego pokarmu.
Mój wąż nie chce jeść! Co robić?
Ten stan może być spowodowany przez kilka rzeczy. Najczęstszą przyczyną nie uzasadnionego przyjmowania pokarmu przez węże jest stres. Wąż na pewno nie będzie jadł tuż po przeprowadzce, lub jeżeli jest zbyt często brany na ręce. Przyczyną nie przyjmowania pokarmu może być też obecność pasożytów w układzie pokarmowym. Jeśli wąż przez dłuższy okres czasu nie będzie chciał jeść, należy zanieść jego kał do badania do weterynarza. Oprócz tego wąż prawdopodobnie nie będzie jadł przed wylinką, lub jeżeli nie jest głodny.
Dodatkowo niektóre węże zaprzestają przyjmowania pokarmu na okres zimowy.
Jak poznać, że wąż jest głodny?
Gdy wąż jest głodny widać u niego zdecydowanie zwiększoną aktywność. Zauważamy wtedy, jak pełza po terrarium (większość węży robi to w nocy) w poszukiwaniu pokarmu. Najedzony wąż większość czasu przesypia, lub spędza na wylegiwaniu się.
Mój wąż cały czas leży w jednym miejscu! Co mu jest?
Nic. Węże, o ile są najedzone, większość czasu spędzają w jednym miejscu. Oprócz tego są bardzo wytrwałe – potrafią przesiedzieć po kilka dni w ekstremalnie niewygodnych – jak by się mogło wydawać – pozycjach.
Co to jest wylinka?
Jest to proces zrzucania za małej już skóry.
Jak poznać, że wąż będzie miał wylinkę?
Wąż przed wylinką robi się matowy, a jego oczy nabierają mlecznego zabarwienia. W tym czasie nie przyjmuje też pokarmu, a czasem może być agresywny. Zmętnienie ustępuje po około tygodniu, a po 3-6 dniach od ustąpienia zmętnienia następuje zrzucenie skóry.
Jak szybko po wylince mogę podać wężowi pokarm?
Natychmiast.
Ratunku! Mój wąż zwymiotował!
Może być kilka przyczyn. Albo został wzięty na ręce zbyt szybko po karmieniu, albo temperatura w jego terrarium była za niska, albo ma pasożyty układu pokarmowego. Jeśli można wykluczyć dwa pierwsze wyjścia, należy zabrać kał, lub wymiociny węża do badania u weterynarza.
Po co podawać martwy pokarm?
Podawanie martwego pokarmu eliminuje ryzyko pogryzienia węża przez zwierzę karmowe.
Co zrobić, jeśli mój wąż nie chce przyjmować martwego pokarmu?
Należy chwycić pokarm za ogon i poruszać wężowi przed pyskiem. Oprócz tego jeśli podajemy mrożonki, to musimy uprzednio podgrzać je w wodzie o temperaturze ok. 35 stopni. Dodatkowo możemy przed podaniem potrzeć martwym pokarmem o żywego gryzonia. Jeśli i to nie pomoże, możemy zamknąć węża z martwym pokarmem pod niewielkim pojemnikiem na noc. Najbardziej drastyczną metoda zachęcania węża do przyjęcia martwego pokarmu jest zrobienie gryzoniowi kilku otworków igłą w czaszce. Zapach płynu mózgowo-rdzeniowego bardzo mocno pobudza węże do żerowania.
Mój wąż został pogryziony przez gryzonia!
Jeśli zauważysz to, zanim wąż zacznie konsumować zdobycz, natychmiast wyciągnij gryzonia z terrarium! Przemyj rany węża wodą utlenioną i przełóż go do terrarium wyłożonego białymi ręcznikami papierowymi. O ile rany są głębokie, lub zaczną ropieć, musimy udać się z wężem do weterynarza. W aptece można kupić bez recepty maść o nazwie Polseptol. Świetnie wspomaga ona leczenie się wszelkich ran u gadów.
Skąd mam wiedzieć, że pokarm jest odpowiedniej wielkości?
Przyjmuje się, że każdy wąż może połknąć pokarm równej szerokości, co on sam w najgrubszym miejscu.
Co to jest karmienie przymusowe?
Karmienie przymusowe to forma karmienia węża, jaką stosujemy tylko i wyłącznie, jeśli – z powodu nie przyjmowania pokarmu – zagrożone jest życie węża.
Kiedy podjąć decyzję o karmieniu przymusowym?
Kiedy masa węża spadnie o 25% w stosunku do masy, jaką miał po przybyciu do nowego terrarium.
Jak wykonać karmienie przymusowe?
Za pomocą zapałki podważamy pysk wężowi. Otwieramy go palcem (najlepiej, żeby węża przytrzymywała druga osoba) i wkładamy martwego, świeżo ubitego gryzonia wężowi do pyska. Powoli, delikatnie, ale stanowczo wpychamy gryzonia do przełyku węża najdalej jak możemy. Później masujemy przez ok. 15 minut wężowi gardło od pyska do połowy brzucha wykonując ruchy okrężne końcówkami palców.
Jak rozpoznać płeć węża?
Samce mają zdecydowanie grubszy ogon przy nasadzie (co wywołane jest obecnością podwójnego półprącia), samice natomiast są dłuższe. U boaide można rozpoznać płeć po długości pazurków odbytowych – pazurki samca są ok. 3 razy dłuższe, niż samicy. 100% pewność przy sprawdzaniu płci możemy mieć, jeśli wykonamy sondowanie, jednak jest to zabieg bardzo trudny i wymagający precyzji, a w Polsce jest raptem kilka osób, którym śmiało można zlecić wykonanie owego zabiegu.
Jak mogę oswoić węża?
Węża nie da się oswoić, można go najwyżej do siebie PRZYZWYCZAIĆ! Węża przyzwyczajamy do siebie przez branie na ręce (ale nie za często, gdyż wywołuje to stres) oraz przez przyzwyczajenie go do naszego zapachu. W tym celu wkładamy używaną, nie perfumowana koszulkę do terrarium. Wąż będzie wtedy kojarzył nas zapach z bezpieczeństwem. Jeśli wąż mimo naszych zabiegów cały czas nas kasa, możemy wyciągać go z terrarium w rękawicach skórzanych.
Po co właściwie wyciągać węża z terrarium?
Nie ma na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi. Jedni robią to dla własnej przyjemności, inni, by móc go bezpiecznie obsługiwać (agresywny wąż może kąsać ręce włożone do terrarium). Węża, o ile samodzielnie przyjmuje pokarm możemy wyciągać raz – dwa razy w tygodniu. Węża tuż po przyjeździe, lub zestresowanego i nie jedzącego samodzielnie nie powinniśmy w ogóle brać na ręce.
Czy w Polsce mogę mieć węża jadowitego?
Nie. Zgodnie z prawem nie wolno hodować węży jadowitych.
Czy w jednym terrarium mogę trzymać kilka węży?
Tak. Wyjątkiem od reguły są węże z rodziny Lampropeltis (lancetogłowy), które to przejawiają skłonności do zachowań kanibalistycznych i można łączyć je jedynie na okres godów.
Czy w jednym terrarium mogę trzymać kilka samców, lub samic?
Tak. Węże, w przeciwieństwie do generalnie terytorialnych jaszczurek nie będą ze sobą walczyć.
Jak karmić węże przebywające w jednym terrarium?
Najlepiej jednego węża zawsze wyciągać z terrarium na czas karmienia, a za dwa dni odwrócić sytuację – tj. tego, którego wyciągaliśmy karmić, a tego, który był pierwszy karmiony wyciągnąć. Zmniejszy to ryzyko, że węże zaczną połykać tą samą ofiarę i jeden połknie drugiego…
Czy można łączyć ze sobą różne gatunki węży w jednym terrarium?
Gorąco to ODLECAM, gdyż nawet, jeśli węże mają zbliżone wymagania środowiskowe, to obecność drugiego osobnika, a tym bardziej innego gatunku może je bardzo stresować. Węże w naturze są samotnikami!
Pytania i odpowiedzi opracował: Grochu
Liczba wyświetleń: 466