1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (6 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
58
0

Boa constrictor – boa dusiciel

Nazwa łacińska: Boa constrictor
Nazwa polska: Boa dusiciel

Aktywność

: Całodobowa, jednak najczęściej węże te bywają aktywne wieczorem i w nocy.

Temperatura

: 25-34°C, gdzie najwyższa wartość tylko punktowo

Wilgotność

: 60-70%.

Wielkość terrarium

minimalna dla jednego osobnika: 100x100x80 cm
Rodzaj spożywanego pokarmu: zwierzęcy
Suplementacja: nie stosujemy
Naświetlanie UVB: nie stosujemy

Systematyka

  • Gromada: Gady (Reptilia)
  • Rząd: Łuskonośne (Squamata)
  • Podrząd: Węże (Serpentes)
  • Rodzina: Dusiciele (Boidae)
  • Podrodzina: Boa (Boinae)
  • Rodzaj: Boa (Boa).

Podgatunki

  • Boa constrictor amarali – boa krótkoogonowy
  • Boa constrictor constrictor – boa czerwonoogonowy
  • Boa constrictor imperator – boa cesarski
  • Boa constrictor longicauda – boa długoogonowy
  • Boa constrictor melanogaster – boa czarnobrzuchy
  • Boa constrictor nebulosa – boa mglisty
  • Boa constrictor occidentalis – boa argentyński
  • Boa constrictor orophias – boa z wyspy Santa Lucia
  • Boa constrictor ortoni – boa peruwiański
  • Boa constrictor sabogae – boa z wysp Panamy
  • Boa constrictor constrictor

Status prawny

Znajduje się w II załączniku Konwencji Waszyngtońskiej (CITES)

Odmiany barwne

Kahl Albino
Boa constrictor – Boa dusicielSharp Albino
Anerythristic
Kahl Stripe
VPI T+/Carmel Albino
Carmel/Boawoman Hypo
Euro Squaretail
Prodigy
Type II Anerythristic
Leopard
Albino Sonora
T+ Albino Nicaragua
Black Pearl
Blood
Patternless El Salvador
Super StripeBoa constrictor – Boa dusiciel
Hyper-pigmented
T+ Albino Argentine
Leucistic
Pearl
Motley (Super Motley)
Jungle (Super Jungle)
Marron-pastel (Super Marron)
Aztec (Super Aztec)
CA Motley (CA Super Motley)
Argentine Motley
Hypomelanistic Sonora (Super Hypo)
Jaguar (Super Jaguar)
Roswell
Sunset
Hypomelanistic
ArabesqueWystępowanie Boa constictor
Bleach Back
Hyperxanthic/Davey Pastel
Scoria
Pink-Panther
Magma
Inca
Sunglow
Sharp Sunglow
Striped Albino
Snow
Sharp Snow
Albino Arabesque
Albino Jungle
Albino Motley
Ghost
Hypo Jungle
Hypo Jaguar
Hypo Motley
Hypo Arabesque
Motley Arabesque
Motley Jungle
Paradigm
Hypo
Anery
Hytec
Striped Motley
Striped Hypo
Anery Arabesque
Albino Roswell
Bloody Sharp Albino
Albino Leopard
VPI T+ Albino Motley
Anery Motley
Hypo Leopard
Anery Leopard
Blizzard
Hypo CA Motley
T+ CA Motley
CA T+ Sunglow
Hypo Inca
Hypo Reverse Striped
Pewter
Bloody Salmon
T+ Albino Motley Argentine
Sunglow T+ Argentine
Jungle Carmel
Patternless Blood
Anery Jungle
Striped Sunglow
Sunglow Arabesque
Sunglow Motley
Hypo Motley Arabesque
Sunglow Jungle
Moonglow
Ghost Motley
Salmon Jungle Arabesque
Paraglow
Jungle Paradigm
Striped Hypo Motley
Ghost Arabesque
Avalanche
Bloody Ghost/Hypo Pewter
Ghost Jungle
Hypo Avalanche
Pastel (choć nie zawsze jest uważany za odmianę barwną – często nazywa się tak osobniki o ładniejszym kolorze)
Harlequin
Kubsch Pastel
Dutch Pastel
Euro Pastel
Calico
Fine Line/UNS/Painted
Sunfire
Sutherland New Morph
Patternless Harlequin
Gray Patternless
Patternless

Występowanie

W zależności od podgatunku, węże te występują w Ameryce Południowej i Środkowej. Jest to jeden z nielicznych gatunków węży, które cechują się tak szerokim zakresem występowania.

Biotop

Ze względu na wspomniany wyżej szeroki zakres występowania, również środowisko życia tych węży jest bardzo zróżnicowane i obejmuje zarówno tropikalne lasy równikowe, podmokłe tereny bagienne (często spotykany jest w pobliżu zbiorników wodnych lub też w ich płytkich wodach), jak również obszary chłodniejsze i o bardziej suchym klimacie tj. stepy i równiny. Węże te prowadzą głównie naziemny tryb życia, spędzając większość czasu w jamach lub dziurach, pod zwalonymi drzewami czy kamieniami. Nierzadko jednak wspina się na drzewa w celu znalezienia pokarmu.

Wygląd

Boa jest dość dużym wężem o masywnej budowie, dorastającym do 3,5m. W niewoli jednak węże te są zdecydowanie mniejsze i ich rozmiar nie przekracza z reguły 2,5m. Samice są z reguły większe od samców. Głowa jest wyraźnie oddzielona od reszty ciała. Źrenice pionowe. Ubarwienie tych węży może być różne w zależności od odmiany barwnej jednak u osobników dziko żyjących w zależności od podgatunku dominują kolory szarości i brązu z widocznymi na ogonie czerwonymi lub brązowymi plamami.

Terrarium

Węże boa trzymamy w obszernym terrarium typu wilgotnego. Jako podłoże stosujemy torf lub mieszankę torfu z piaskiem lub ziemią, włókno kokosowe. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest zastąpienie podłoża ręcznikami papierowymi. Są one bardzo wygodne z racji łatwości w sprzątaniu odchodów oraz neutralizują ryzyko połknięcia przez węża podczas karmienia. W przypadku włókna kokosowego czy innych podłoży sytuacje takie często się zdarzają, w efekcie czego dojść może do zaczopowania węża. I o ile w sporej większości przypadków wężom udaje się pozbyć kawałków połkniętego podłoża, tak mają miejsce sytuacje, w których możliwe jest to jedynie operacyjnie. Niestety jednak ze względów estetycznych ręczniki nie są zbyt często stosowane.Urządzając terrarium, musimy pamiętać o tym, że musi być ono funkcjonalne i bezpieczne dla naszego węża. Tutaj przede wszystkim należy zwrócić uwagę na wszelkiego rodzaju korzenie oraz gałęzie, które zamierzamy umieścić w zbiorniku. Muszą one zostać odpowiednio dobrane pod względem wielkości, bowiem niedopuszczalne jest ryzyko, że pod ciężarem węża gałąź się złamie. Takie elementy wystroju będą służyć jednak nie tylko wspinaczce ale również będą pomocne podczas przechodzenia przez węża wylinki. Ważną kwestią jest odpowiednia wentylacja w terrarium. Z racji stosunkowo wysokiej temperatury i wilgotności, które sprzyjają rozwoju pleśni i grzybów, jest ona niezbędna w celu zapobiegnięcia ich rozwojowi. Obieg świeżego powietrza jest również niezbędny dla dobrego samopoczucia naszego węża. Aby uzyskać prawidłową cyrkulację powietrza należy wyposażyć terrarium w kółka lub też kratki wentylacyjne montowane po przeciwległych stronach zbiornika.

Ważnym elementem wystroju terrarium dla boa jest basen z wodą, który będzie pomocny w uzyskaniu odpowiedniej wilgotności, jak również spełniać będzie funkcję „toalety” bowiem węże często oddają nieczystości w wodzie. Powinien być on na tyle duży by wąż w całości mógł się w nim zanurzyć, a woda w nim musi być utrzymywana w odpowiedniej temperaturze ok 25-26°C. W celu jej uzyskania, basen można umieścić w pobliżu źródła ciepła lub też wyposażyć go w grzałkę akwarystyczną (odpowiednio zabezpieczoną, tak aby gad nie miał z nią bezpośredniego kontaktu).

Budując terrarium dla węży boa należy zwrócić baczną uwagę na kryjówki, które muszą zostać zapewnione. Powinny znajdować się one zarówno w ciepłej jak i chłodnej części terrarium. Ich wielkość powinna być dobrana odpowiednio do wielkości węża. Muszą być na tyle duże by nasz podopieczny bez problemu się w nich zmieścił, jednak zbyt wielkie spowodują, że wąż nie będzie z nich korzystał bowiem nie będzie czuł się do końca bezpiecznie. Przyjmuje się, że rozmiar kryjówki jest odpowiedni gdy zwinięty wąż styka się z jej ściankami.

W celach dekoracyjnych często stosuje się w terrariach ścianki. Są one elementem, który po umieszczeniu w zbiorniku daje bardzo ciekawy efekt wizualny, jednak z racji na rozmiary węży boa nie są zbyt trwałą ozdobą. Wszystko uzależnione jest od tego jaki materiał zamierzamy wykorzystać do jej zbudowania. Możliwości mamy sporo jednak jeśli zdecydujemy się na jej wykonanie i umieszczenie w terrarium, pamiętajmy że musi być to materiał trwały o stosunkowo gładkiej powierzchni, bez ostrych kantów. W przeciwnym wypadku, wąż może uszkodzić łuski, a zaleczenie powstałych ran może być długotrwałe i kosztowne, zaś zdrowie naszego węża powinno być priorytetem.

Kwestia umieszczenia w terrarium żywych roślin również pozostaje do decyzji właściciela. Niestety większość tych roślin zostaje zniszczona przez poruszającego się po terrarium węża, tak więc zdecydowanie lepszym rozwiązaniem wydaje się tutaj roślinność sztuczna.

Temperatura

Gradient temperatur w terrarium powinien oscylować w granicach 25-34°C w zależności od miejsca w terrarium. W nocy może spadać ona do 24-25°C. Dzięki temu nasz podopieczny sam będzie mógł zdecydować w jakiej temperaturze w danej chwili chce przebywać. Celem uzyskania tego efektu, do ogrzewania możemy użyć kabli lub mat grzewczych zamontowanych na 1/3 lub 1/2 powierzchni dna. Wszelkiego rodzaju żarówki, promienniki , również mogą posłużyć jako punktowe ogrzewanie terrarium. Cykl oświetlenia 12h. Pamiętać należy jednak aby wszelkie żródła ogrzewania były odpowiednio zabezpieczone, a nasz wąż nie miał z nimi bezpośredniego kontaktu.

Wilgotność

Utrzymujemy na poziomie 60-70%, nocą może wzrastać do 80%. W celu uzyskania takiej wilgotności należy wyposażyć terrarium w duży zbiornik wody, który umieszczamy na kablu/macie grzewczej. Dzięki temu parująca woda będzie podnosiła wilgotność w zbiorniku. Terrarium można także spryskiwać ręcznie, jak również zamontować nawilżacz powietrza.

Żywienie

W naturze podstawą diety tych węży są głównie ssaki, ptaki, ryby jak również inne gady. W niewoli pokarm ten ograniczamy jednak do ssaków, ewentualnie ptaków. W przypadku młodych, niewyrośniętych jeszcze osobników do podstawy żywienia zaliczyć możemy przede wszystkim myszy, szczury, chomiki, świnki morskie. Wraz ze wzrostem węża, a tym samym możliwość podania większego pokarmu, do diety wliczyć możemy jeszcze króliki oraz kury.

Należy pamiętać o tym, że w miarę możliwości węże karmimy martwym pokarmem (mrożonym lub świeżo ubitym). Jest to dużo wygodniejsza forma, a zarazem bezpieczniejsza dla węża. Dobierając rozmiar karmy do wielkości węża powinniśmy wychodzić z założenia, że lepiej podać za mały niż za duży posiłek. Ten drugi prowadzi bardzo często do wymiotów, przy których wąż traci dużą ilość płynów. Jeśli sytuacje takie będą się powtarzać to mogą mieć one bardzo negatywny wpływ na zdrowie węża. Jeśli jednak dopuścimy do takiej sytuacji, należy pamiętać aby próby kolejnego karmienia nie podejmować prędzej niż po upływie 10-14 dni.

Rozróżnianie płci

Cechą, która może pozwolić nam na określenie płci są tzw. pazury odbytowe znajdujące się przy kloace węża. U samcy są one dość wyrażne, z kolei u samic bardzo małe lub wręcz niewidoczne.

Innym sposobem poznania płci jest tzw. wyciskanie lub sondowanie. Obie te metody powinna jednak wykonywać osoba wprawiona w tych czynnościach ponieważ w rękach niedoświadczonego terrarysty, węża można „uszkodzić”.

Rozmnażanie

Jeśli zachcemy pokusić się o uzyskanie potomstwa tych pięknych węży musimy pamiętać o kilku bardzo ważnych kwestiach. Przede wszystkim do rozrodu powinniśmy dobrać parę, która jest zdrowa i dojrzała płciowo. Niedopuszczalne jest krycie samicy niezdolnej do prawidłowego przebiegu ciąży i ryzykowania jej zdrowiem. Nie należy również łączyć węży, które są rodzeństwem tzw. chów wsobny. Gdy dobierzemy już odpowiednią parę węży należy ją odpowiednio „przygotować”. Chodzi tutaj między innymi o kwestię skrócenia czasu oświetlenia do 8-10 godzin i spadku wilgotności do nawet 30% na okres 4-6 tygodni. Po tym czasie węże możemy do siebie dopuścić. Przy założeniu, że kopulacja była udana i samica została zapłodniona to zwykle po około 14 dniach powinno być widoczne zgrubienie w odległości ok 3/5 odcinka ciała samicy. Samica we wczesnej ciąży bardzo chętnie przyjmuje pokarm, jednak na około miesiąc przed porodem całkowicie zaprzestaje polowań. Ciąża trwa około 4 miesiące i odpowiednie warunki, które musimy zapewnić samicy są niezwykle ważne. Jednym z najważniejszych czynników jest tutaj temperatura. Jeśli będzie ona zbyt niska, skutkować może to deformacją lub obumieraniem zarodków. Młode węże rodzą się po około 4 miesięcznym okresie ciąży i mierzą od 35-50 cm. Maluchy umieszczamy w sterylnych pojemnikach, z podłożem w postaci papierowych ręczników. Po przejściu pierwszej wylinki możemy podjąć próbę pierwszego karmienia węży.

Opracowanie

Evelyne

Opracowano na podstawie:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Boa_dusiciel
http://www.boaconstrictors.pl/
oraz własnych doświadczeń.

Liczba wyświetleń: 58

Post Comment

Wykryto AdBlock! Wyłącz AdBlock, aby kontynuować korzystanie ze strony. Prawy górny róg przeglądarki.