Nerodia fasciata – nerodia pręgowana
Nie wymaga dokumentu CITES.
Nerodia pręgowana to wodny wąż średniej wielkości. Samce dorastają do ok. 80cm, samice są większe i przekraczają 100cm długości ciała.
Na ciele nerodii widać charakterystyczny wzór – poprzeczne, ciemne rombowate pręgi na czerwonawym tle. Ale ubarwienie nerodii jest zmienne i ciemnieje wraz z wiekiem węża.
W naturze występują endemicznie w południowych stanach USA, gdzie zamieszkują wszelkie wilgotne obszary najlepiej w okolicy zbiorników wodnych. Ich idealnym środowiskiem jest gęsto zarośnięte bagno i terrarium powinno je odtwarzać.
Nerodie znakomicie pływają i nurkują, potrafią przebywać pod wodą bez oddychania do ok.25minut.
W niewoli nerodie dożywają zwykle do ok. 12 lat. Prowadzą nocy tryb zycia i najaktywniejsze są wieczorem i w nocy, ale w niewoli przestawiają się na częściową aktywność dzienną, wypełzając z kryjówek żeby wygrzewać się pod żarówką lub promiennikiem.
Nerodie stresują się kontaktem z człowiekiem, dlatego trzeba oswajać je bardzo powoli. Nie są w stanie poważnie zagrozić człowiekowi, ale nieoswojone są dość agresywne, a broniąc się gryzą i wstrzykują z kloaki piżmo z odchodami – w przypadku wyrośniętych osobników może to być nieprzyjemne i bolesne.
Nerodie są dość łatwe w hodowli i karmieniu, dlatego nadają się nawet dla początkujących terrarystów, o ile nie będą chcieli od razu brać węża na ręce (zestresuje się bardzo).
Warunki hodowli:
- Terrarium: powinno mieć sporą powierzchnię dna, za to nie musi być wysokie. Dla pary dorosłych nerodii to minimum 100x40x40cm. W terrarium powinien znajdować się jak największy basen do pływania. Nawet całe dno można zalać wodą, o ile dodamy choć jedną wyspę z kryjówką oraz wystające gałęzie i konary nad basenem i pod promiennikiem – żeby wąż mógł się wygrzać.
- Podłoże: jeśli terrarium posiada część ziemną, najlepiej wyłożyć ją torfem lub torfem kokosowym z ewentualną domieszką piasku. Warto zapewnić wężowi choć jedno całkiem suche miejsce na lądzie.
- Temperatura: nerodie są dość ciepłolubne, temperatura w dzień to ok.25-30°C, nocą może spadać do 20°C. Zalecane dogrzewanie promiennikiem, lub kan\blem grzewczym, bo żarówka może być dla węża za jasna. W terrarium powinny znajdować się miejsca cieplejsze i chłodniejsze.
- Wilgotność: powinna być wysoka, bagienna i wynosić 60-70%. Duży basen z wodą zapewni ją bez wspomagania, ale trzeba utrzymywać temperaturę wody na poziomie ok.25°C. Warto zadbać też o dobrą wentylację, bo inaczej w terrarium pojawi się pleśń.
- Wyposażenie dodatkowe: różne gałęzie i konary, na które nerodie będą wpełzać i wygrzewać się pod promiennikiem. Warto też dodać wiele kryjówek (rury korkowe, kamienne groty) umieszczonych także pod wodą, nerodie będą do nich wpływać.
Pożywienie:
Nerodie pręgowane żywią się głównie rybami i płazami. Młode chętnie jedzą też dżdżownice i inne drobne bezkręgowce, oczywiście świetnym pokarmem są też drobne ryby akwariowe (np. danio, gupiki, kardynałki). Łatwo uczą się jedzenia martwego pokarmu, ryb i filetów z ryb. Starsze nerodie potrafią wytrzymać długie okresy głodówki. Podajemy też preparaty wapniowe i witaminowe.
Opracowanie Zoofaktor
Liczba wyświetleń: 149