1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (6 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
96
0

Orthriophis taeniurus – wąż chiński

Nazwa łacińska: Orthriophis taeniurus (Cope, 1861)
Nazwa polska: Wąż chiński, połoz smugooki, wąż tajwański, teniura.
Inne nazwy: Beauty Rat Snake (angielska), Ostchinesische Schönnatter (niemiecka), Užovka tenkoocasá (czeska).

 

Spora i owalna głowa dobrze wyodrębniona od reszty ciała. Wąż dosyć masywny (ale nie tak jak dusiciele). Ubarwienie zmienne w zależności od podgatunku. Najczęściej żółte na grzbiecie, a po bokach biegną czarne plamy. Na pysku, w okolicach oczu biegnie ciemna smuga. Źrenice okrągłe. Dorasta do 130-250 cm, czyli jest to spory wąż. Może żyć nawet 15 lat, choć w terrariach średnio dożywa wieku 10-12 lat. Aktywny w ciągu dnia (szczególnie rankiem i popołudniami). Wąż niejadowity.

Występowanie

Wąż ten występuje na terenie południowo wschodniej Azji przez Himalaje, Chiny, Koree, Tajlandie, Tajwan, Wietnam, zachodnie Borneo, półwysep malajski i wyspy japońskie.

Biotop

Szeroki zakres występowania. Spotykany na terenach nizinnych, a także na wysokości 3000 m n.p.m. Spotkać go można m.in. na polach ryżowych, rzadkich wilgotnych lasach, często w okolicy cieków wodnych. Gatunek ten można nierzadko spotkać w pobliżu siedzib ludzkich ze względu na większe skupiska gryzoni. Dobrze pływa i sprawnie porusza się po drzewach.

Podgatunki

  1.  Orthriophis taeniurus taeniurus – Chinese Beauty Snake
  2. Orthriophis taeniurus friesi – Taiwan Beauty Snake
  3. Orthriophis taeniurus mocquardi – Mocquards Beauty Snake
  4. Orthriophis taeniurus schmackeri – Ryukyu Striped tail Ratsnake
  5. Orthriophis taeniurus yunnanensis – Yunnan Beauty snake
  6. Orthriophis taeniurus grabowskyi – Indonesian Beauty snake
  7. Orthriophis taeniurus ridleyi – Cave Dwelling Ratsnake
  8. Orthriophis taeniurucallicyanous – Blue/Yellow Beauty                 
  9. Orthriophis taeniurus helfenbergeri – Helfenberger’s Beauty Snake

Terrarium

Terrarium dla pojedynczego dorosłego osobnika nie powinno być mniejsze niż 100x60x70cm. Może być jeszcze wyższe wraz z gałęziami/półkami do wspinaczki z których wąż będzie chętnie korzystał. Temperatura powinna się utrzymywać na poziomie 25-28°C, miejscowo nawet 32°C. Nocą temperaturę można obniżyć do 22°C. Podczas zimowania temperaturę obniżamy nawet do 16-20°C przez całą dobę. Wilgotność na poziomie 60-70% zapewniamy poprzez zraszanie terrarium raz dziennie. Dobrze jest zapewnić wężowi miseczkę ze świeżą wodą (a najlepiej basenik, który przy okazji pomoże nam utrzymywać odpowiednią wilgotność), kryjówki oraz solidne konary/gałęzie do wspinaczki. Jako podłoża możemy użyć torfu lub włókna kokosowego. Terrarium oświetlamy przez 12-14 godzin dziennie.

Żywienie

W naturalnym środowisku zjada gryzonie, ptaki , rzadziej jaszczurki oraz inne węże. W hodowli bezproblemowo przyjmują odpowiedniej wielkości gryzonie karmowe. Młode karmimy nawet 2 razy w tygodniu, a wraz ze wzrostem zmniejszamy częstotliwość. Dorosłe węże powinny dostawać pokarm raz na 1,5-2 tygodnie.

Dymorfizm płciowy

Ogon u samców jest dłuższy (należy porównywać jedynie przy osobnikach o takiej samej długości). Nasada ogona samca jest szersza ze względu na narządy kopulacyjne półprącia. Innych cech dymorfizmu płciowego nie stwierdzono. Najpewniejszą metodą określenia płci jest sondowanie.

Rozmnażanie

Gatunek jajorodny. Węże te dojrzewają z reguły w 2 roku życia choć lepiej dopuszczać osobniki min. 3 letnie. Zimowanie nie jest konieczne, by rozmnożyć ten gatunek. Wystarcza sezonowe (grudzień-luty) obniżenie temperatury w terrarium do 16-20°C. Niska temperatura spowolni metabolizm zwierząt, więc przez to będą mniej aktywne oraz rzadziej będą przyjmować pokarm. Po zapłodnieniu samicy okres ciąży trwa 7-8 tygodni, po czym wąż składa od 6 do 25 jaj. Optymalna temperatura inkubacji jaj tego gatunku to 27°C. Inkubacja w temperaturze poniżej 24°C oraz powyżej 30°C może mieć niekorzystny wpływ na rozwój zarodków. Średni czas inkubacji w temperaturze 30°C to ok. 53-54 dni. W niższych temperaturach odpowiednio dłużej. Węże inkubowane w niższych temperaturach (w granicach rozsądku, lepiej nie kombinować z temperaturą niższą niż 24°C) są większe i silniejsze od tych inkubowanych w wyższej temperaturze. Młode mierzą od 30 do 40cm.

Uwagi

Wąż bezproblemowy w hodowli, z reguły łagodny, ładnie ubarwiony oraz duży. Nadaje się na pierwszego węża.

Opracowanie

Opracowane na podstawie:
Doświadczeń własnych,
Informacji znalezionych w sieci

Liczba wyświetleń: 96

Post Comment

Wykryto AdBlock! Wyłącz AdBlock, aby kontynuować korzystanie ze strony. Prawy górny róg przeglądarki.