1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (6 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
64
0

Spalerosophis diadema – wąż diademowy

Nazwa łacińska: Spalerosophis diadema
Nazwa polska: Wąż diademowy
Inne nazwy: Snake Royal, Pakistani snake diadem

Wygląd

Głowa dobrze wyodrębniona od ciała, kształt głowy lekko trójkątny, pokryta nieregularnymi ciemnymi plamami. U niektórych osobników głowa jest w kolorze pomarańczowym i odróżnia się od reszty ubarwienia. Oczy duże nie wyłupiaste ze źrenicami okrągłymi. Ciało smukłe, łuski ułożone dachówkowato, gładkie w dotyku. Ubarwienie tego gatunku jest dosyć zróżnicowane. Strona grzbietowa występuje w ubarwieniu od szarego poprzez piaskowy, pomarańczowy, czerwony aż po jasno brązowy. Na środkowej części od głowy do ogona znajdują się nieregularne plamki w kolorze ciemnym szarym lub brązowym (nieraz określanym jako rdzawy). Strona brzuszna jasna, biała lub jasno brązowa, pokryta nieregularnymi ciemnymi plamkami.

Wąż ten dorasta do sporych rozmiarów samice około 2m, zdążało się że nawet do 2,5m. W optymalnych warunkach ten gatunek dożywa 15 lat, odnotowano przypadki nawet 17 letnich węży diademowych. Wąż diademowy należy do węży aktywnych i ruchliwych co stwarza więcej sytuacji do jego obserwacji.

Występowanie

Irak, Iran, Afganistan, Zachodni Pakistan, Północne Indie, Rosja, Południowy Turkmenistan, Południowy Kazachstan, Tadżykistan, Uzbekistan, Kirgistan, Maroko, Algieria, Tunezja, Libia, Egipt, Synaj, Izrael, Jordania, Syria, Sahara Zachodnia, Mauretania, Mali, Niger, Czad, Północny Sudan, Turcja, Arabia Saudyjska, Oman.

Biotop

Żyje na równinach i w górach na wysokości do 2000 m n.p.m. Ulubionym środowiskiem jest biotop pustynny, można go spotkać pod kamieniami i na półkach skalnych.

Cechy szczególne

Gatunek agresywny, stwarzający pozory jadowitego węża poprzez nadymanie się i syczenie, niepokojony dłużej atakuje.

Odmiany

Podgatunki:

Spalerosophis d. diadema, Spalerosophis d. schirazianus

Terrarium

Wielkość terrarium dla jednego dorosłego osobnika, to 120x80x50cm. Temperatura w terrarium powinna wynosić 26-30°C (nie powinna przekraczać 33°C) w dzień, w nocy zaś powinna spadać do 23-25°C. W zimę obniżamy temperaturę 24-26°C w dzień, w nocy 20-23°C. Wilgotność powinna się utrzymywać na poziomie 60%. Jeżeli chcemy hodować dwa węże w terrarium, to powinniśmy powierzchnię zwiększyć o 30%. Jako podłoże może służyć piasek lub piasek zmieszany z torfem. W terrarium powinna znajdować się miseczka ze świeżą wodą, jednak wąż ten chętniej spija wodę ze ścianek czy dekoracji w terrarium. Dzieje się tak zapewne ze względu na biotop w jakim żyje w naturze.

Żywienie

W naturze głównym pokarmem tych węży są gryzonie, małe jaszczurki nie gardzą również małymi ptakami, w niewoli podajemy myszy, mastomysy, szczury, kurczaki, oczywiście pokarm musi być odpowiedniej wielkości.

Dymorfizm płciowy

Nasada ogona u samców jest nieco grubsza, ponieważ posiada on narząd kopulacyjny.

Rozmnażanie

Wąż diademowy jest jajorodny. Ze względu na klimat w jakim żyje ten gatunek w naturze nie wymaga on typowego zimowania, w zupełności wystarcza w okresie zimowym obniżenie temperatury do 24-26°C w dzień, w nocy 20-23°C. Po kopulacji samica składa około 15 jaj które ukrywa w ciasnym miejscu np. pod kamieniem lub w norze. Po okresie inkubacji wykluwają się młode węże które mają około 15-20 cm długości. Młode karmimy noworodkami gryzoni.

Jadowitość

Spalerosophis diadema posiada typ uzębienia aglypha i jest uznany za węża nie jadowitego.

Uwagi

Wąż nerwowy, agresywny, kąśliwy, nie jest przeznaczony dla osób, które chcą mieć spokojne zwierzę do wyciągania na ręce!

Opracowanie

Opracował Elapidae

Opracowanie

Opracowane na podstawie:

Internet oraz własne doświadczenie.

Liczba wyświetleń: 64

Post Comment

Wykryto AdBlock! Wyłącz AdBlock, aby kontynuować korzystanie ze strony. Prawy górny róg przeglądarki.