Zimowanie węży
Wielu terrarystów zadaje sobie często to pytanie. Niestety nie ma na nie jednoznacznej odpowiedzi. Ogólnie panuje zasada, że nie zimujemy węży, których nie chcemy rozmnażać.
Wielu terrarystów zadaje sobie często to pytanie. Niestety nie ma na nie jednoznacznej odpowiedzi. Ogólnie panuje zasada, że nie zimujemy węży, których nie chcemy rozmnażać.
Pytanie „jak zamrażać?” wydaje się dziwne, może śmieszne, a odpowiedź na nie oczywista – wrzucasz do zamrażalnika i zamykasz drzwiczki. Można i tak.
Za każdym razem, kiedy wąż zwraca pokarm, pozbywa się również sporej części substancji niezbędnych do prawidłowego trawienia, przy okazji podrażniając sobie nimi górne partie przewodu pokarmowego.
Właściciele węży dzielą się na dwie grupy: tych, którym kiedyś wąż uciekł, i tych, którzy mają to jeszcze przed sobą. Człowiek jest istotą omylną, co w połączeniu z determinacją ucieczkową węży daje co do tego absolutną pewność.
Nie mam pojęcia, dlaczego ludzie zadają to pytanie. Jednak pojawia się ono na tyle często, że chyba warto raz a porządnie udzielić na nie wyczerpującej odpowiedzi.
OK, masz już parkę dorosłych węży i jak każdy rasowy terrarysta chcesz je rozmnożyć. Pytanie, czy jesteś na to dobrze przygotowany. Nie jest to opis, jak rozmnażać, tylko artykuł pod rozwagę.
Pierwsza rzecz, z której musimy zdać sobie sprawę, to że zachowania agresywne są u węży zjawiskiem naturalnym. U jednych gatunków/osobników są one zredukowana niemal do zera, podczas gdy u innych wysoki poziom agresji wpisany jest w charakterystykę gatunku.
Udane uzyskanie potomstwa jest miernikiem sukcesu wszystkich hodowców i powinno być celem hodowli. Kilka rozmnożonych w hodowli zwierząt nie wpłynie od razu na spadek odłowu ani zmniejszenie przemytu, jednakże jest to zawsze pewien krok we właściwą stronę.
Podstawowe wymogi, jakie spełniać muszą pojemniki to z punktu widzenia hodowcy zapewnienie możliwości dokładnego umycia badź odkażenia pojemnika i uniemożliwienie ucieczki zierząt (łącznie z wypadaniem noworodków). Zwierzętom zapewniona musi być odpowiednia przestrzeń życiowa, dostęp światła i właściwy mikroklimat.
Najlepszym rozwiązaniem dla zapewnienia pupilom odpowiednich warunków jest zbudowanie terrarium dla konkretnych osobników, w oparciu o ich wymagania gatunkowe jak również osobniczy temperament.
Najnowsze Komentarze:
1 listopada 2024 | nook
27 października 2024 | nook
27 października 2024 | nook
13 października 2024 | nook