Nazewnictwo
- Nazwa łacińska: Boiga dendrophila
- Nazwa polska: Boiga mangrowa, Wąż mangrowy
- Inne nazwy: Gold-ringed Cat Snake, Mangrove Snake, Mangroven-Nachtbaumnatter
Systematyka
Synonimy
:
- Dipsas dendrophila Boie, 1827
- Triglyphodon dendrophilum Duméril & Bibron, 1854
- Dipsadomorphus dendrophilus Boulenger, 1896
Etymologia nazwy odnosi się do greckich słów dendros (drzewo) i philos (przyjaciel), co wskazuje na nadrzewny tryb życia tego gatunku.
Wygląd
Wąż o smukłej sylwetce, dorastający do 2,5 m, choć najczęściej osiąga około 1,5 m. Charakteryzuje się krótką głową, wyraźnie oddzieloną od reszty ciała, z pionowo eliptycznymi źrenicami. Czarne tło ciała zdobią pionowe żółte pierścienie, a pysk ma żółte zabarwienie z czarnymi pręgami. Podgatunki mogą różnić się ubarwieniem. Boiga mangrowa dożywa do 12 lat i jest aktywna nocą.
Występowanie
Indonezja (Bangka, Borneo, Jawa, Sulawesi, Sumatra), Kambodża, Malezja, Singapur, południowa Tajlandia, Wietnam oraz Filipiny.
Biotop
Gatunek zamieszkuje przybrzeżne bagna w lasach namorzynowych, najczęściej w pobliżu wody. Spotykany jest również w nizinnych lasach deszczowych. Doskonale pływa i często przebywa na gałęziach nad wodą.
Jadowitość
Boiga mangrowa jest warunkowo jadowitym wężem z typem uzębienia Opisthoglypha (zęby umieszczone w tyle szczęki). Chociaż jad nie jest silny, ukąszenie może powodować obrzęk, ból i opuchliznę. Nie jest to jednak zagrożenie dla życia, o ile nie występuje uczulenie na składniki jadu.
Zachowanie
Gatunek znany ze swojej agresji, nawet osobniki hodowane w niewoli bywają nerwowe i kąśliwe. Wąż przyjmuje charakterystyczną postawę obronną, zwijając ciało w literę „S” i unosząc przednią część ciała do góry. W razie prowokacji wykonuje szybkie, chaotyczne ataki.
Podgatunki
- Boiga dendrophila annectens
- Boiga dendrophila dendrophila
- Boiga dendrophila divergens
- Boiga dendrophila gemmicincta
- Boiga dendrophila latifasciata
- Boiga dendrophila levitoni
- Boiga dendrophila melanota
- Boiga dendrophila multicincta
- Boiga dendrophila occidentalis
Odmiany barwne
Występują osobniki albinotyczne.
Terrarium
Terrarium powinno być przestronne, wertykalne o wymiarach minimum 120x70x100 cm. Warto zapewnić basen oraz gałęzie do wspinaczki. Jako podłoże zalecany jest torf, mech lub włókno kokosowe. Terrarium należy oświetlać przez 12 godzin dziennie.
Temperatura
W ciągu dnia temperatura powinna wynosić 27-30°C, a w nocy spadać do 23-25°C.
Wilgotność
Wilgotność powinna utrzymywać się na poziomie 70-90%, dlatego ważna jest odpowiednia wentylacja.
Żywienie
W naturze Boiga mangrowa żywi się ptakami, małymi ssakami, jaszczurkami, żabami, rybami, a młode osobniki nawet ślimakami. W niewoli węże najczęściej przyjmują gryzonie i karmione są raz w tygodniu.
Dymorfizm płciowy
Słabo widoczny.
Rozmnażanie
Gatunek jajorodny, zimowanie nie jest wymagane, jednak obniżenie temperatury w zimie sprzyja rozmnażaniu. Samica po 45 dniach ciąży składa 5-12 jaj, a młode wykluwają się po 95-104 dniach w temperaturze 28°C. Po wylince młode węże zaczynają polować.
Uwagi
Osobniki z odłowu często są nosicielami pasożytów, więc konieczne jest ich odrobaczenie. Węże mogą się dłużej aklimatyzować i w tym czasie powinny mieć zapewniony spokój.
Bibliografia
Informacje zebrane na zagranicznych forach internetowych.
Liczba wyświetleń: 525