Nazwa łacińska: Bothrops alternatus
Nazwa polska: Żararaka urutu
Występowanie
Urugwaj, Paragwaj, Argentyna, Brazylia
Cechy charakterystyczne
Duży wąż o długim i masywnym ciele. Głowa duża, trójkątna i wyraźnie wyodrębniona od reszty ciała. Ubarwienie tła węża jest różne, żółtawobrązowe, brązowe, brązowoszare spotykane były osobniki o prawie jednolicie czarnym. Wzdłuż boków ciała znajdują się rzędy dużych ciemnych plam, które są otaczane przez białe linie.
Biotop
Temperatura w dzień oscyluje w granicach 28-32°C, w nocy spada do 23-25°C. Wilgotność powietrza utrzymuje się na poziomie 60%.
Wygląd
Wielkość 100-150 cm – samce, 150-180 cm – samice. Samice są masywniejsze niż samce.
Żywienie
Żywi się drobnymi ssakami, jaszczurkami, płazami oraz ptakami. W hodowli młode żywią się przede wszystkim oseskami mysimi, podrośnięte osobniki zjadają myszy a dorosłe szczury.
Jadowitość
Jad bardzo silny. Zawiera cytotoksyny, koagulanty i hemoraginy. Ukąszenia powodują martwicę tkanki wokół miejsca ukąszenia oraz rozległe krwotoki wewnętrzne. Żararaka urutu (Bothrops alternatus) ma na koncie bardzo dużo wypadków śmiertelnych !!!
Rozmnażanie
Gatunek jajożyworodny. Samica wydaje na świat 5-25 młodych, które w chwili urodzenia mierzą około 20-25cm.
Uwagi
Żararaka urutu jest wężem bardzo agresywnym, który potrafi błyskawicznie atakować !!! Posiada także bardzo silny jad i nawet młody wąż jest w stanie bezproblemu zabić dorosłego, zdrowego człowieka. Warto dodać iż gatunek ten dysponuje jednym z najszybszych ataków na świecie !!! Zapraszam do zapoznania się z filmikiem, który obrazuje szybkość ataku tego węża:
http://www.youtube.com/watch?v=ERVIuYJ9ipA
!!! WĄŻ POLECANY JEDYNIE DLA BARDZO DOŚWIADCZONYCH HODOWCÓW W ASPEKCIE WĘŻY JADOWITYCH !!!
Opracowanie Elapidae
Liczba wyświetleń: 1889