1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
899
0

Calloselasma rhodostoma – mokasyn malajski, mokasyn gładki

Nazwa łacińska: Calloselasma rhodostoma
Nazwa polska: Mokasyn malajski, mokasyn gładki

Występowanie

Występuje w Syjamie, Kambodży, Laosie, Wietnamie, Malezji oraz Indonezji, na wyspach Jawie i Sumatrze. Preferuje tereny nizinne, zalesione, położone w pasie nadmorskim.

Cechy charakterystyczne

Wąż ten jest ubarwiony nieregularnie z przewagą koloru brunatnego, Głowa widocznie oddzielona od reszty ciała, masywna w porównaniu do smukłej budowy ciała.

Biotop

Temperatura w naturze oscyluje w granicach 26-32°C, w nocy spada do około 22-25°C. Wilgotność utrzymuje się na poziomie 60-70%.

Wygląd

Osiąga długość ok. 70-90cm, samce są krótsze i znacznie szczuplejsze od samic.

Rozmnażanie

Samica składa 12-30 jaj do uprzednio przygotowanego gniazda i strzeże je aż do wylęgnięcia się młodych.

Żywienie

Żywi się gryzoniami, jaszczurkami oraz ptakami. W hodowli młode żywią się przede wszystkim oseskami, biegusami mysimi, większe osobniki zjadają myszy, bądź mniejsze szczurki.

Jadowitość

W północnej Malezji rocznie notuje się ok. 700 ukąszeń przez tego węża, z czego przypadki śmiertelne stanowią ok. 2% wszystkich ukąszeń. Jad zmniejsza po kilku godzinach krzepliwość krwi, powodując rozległe krwawienia z błon śluzowych i wszelkich nawet drobnych skaleczeń. Wywołuje również uszkodzenia oraz martwicę tkanek. Współczynnik LD50 dla tego gatunku wynosi 23,4mg/kg.

Uwagi

Jest stosunkowo powolnym wężem, który przejawia agresję jedynie gdy zostanie sprowokowany. Ataki tego gatunku są błyskawiczne więc przy hodowli trzeba zachować szczególną ostrożność.

Opracował: Tajp oraz Elapidae

Liczba wyświetleń: 899

Post Comment

Wykryto AdBlock! Wyłącz AdBlock, aby kontynuować korzystanie ze strony. Prawy górny róg przeglądarki.