Nazwa łacińska: Corallus hortulanus
Nazwa polska: Boa leśny, potocznie „hort”
Inne nazwy: Amazon tree boa (Ang.), Psohlavec orinocký (Cz.)
Wyjątkowo smukły, a jednocześnie dobrze umięśniony dusiciel, który na pierwszy rzut okiem może sprawiać wrażenie wychudzonego. Głowa wyraźnie oddzielona od reszty ciała bardzo cienką szyją. Posiada termoreceptory. Oczy średniej wielkości, źrenice pionowe. Kolor tęczówki jak i ubarwienie ciała zmienne. Ubarwienie dziko żyjących osobników częściej bywa bardziej stonowane niż tych wyselekcjonowanych w hodowli. Występują w następujących kolorach: żółtym, czerwonym, pomarańczowym, wielu odcieniach brązu, szarego (bywają osobniki bardzo ciemne) oraz mieszankach ww. kolorów. Oprócz tego mają różniące się od siebie wzory na ciele, od jednolitego koloru, przez pasach, większych plamach na malutkich plamkach kończąc (niektóre osobniki mają niemal każdą łuskę w innym kolorze). Ogon długi i wyjątkowo chwytny. Posiadają pazurki odbytowe. Dorastają do 170cm (zwykle mniejsze, ok. 120cm). Dożywają maksymalnie 20 lat. Aktywność nocna.
Występowanie
Ameryka Środkowa i Południowa. Kolumbia, Wenezuela, Gujana, Surinam, Gujana Francuska, Brazylia, Ekwador, Peru, Boliwia, Trynidad i Tobago.
Biotop
Lasy tropikalne. Przebywają wysoko, w gałęziach drzew.
Cechy szczególne
Atakują bardzo szybko. W naturze są w stanie zapolować na ptaki. Jest także cierpliwym myśliwym. Długo obserwuje swoją przyszłą ofiarę, następnie powoli się do niej zbliża, by zaatakować z jak największą celnością.
Odmiany, podgatunki
Wąż ten występuje w wielu wariantach kolorystycznych i wzorach na ciele. W naturze można spotkać osobniki bardzo różniące się od siebie.
W hodowli możemy spotkać C. hortulanus w ogromnej palecie barw. M.in. color phase (red phase, orange phase oraz yellow phase), garden phase, paradox, tiger, leopard, candycane, halloween i wiele innych…
Corallus hortulanus w terrarium:
Ze względu na nadrzewny tryb życia w hodowli tego gatunku najlepiej sprawdzają się terraria wertykalne. Terrarium o wymiarach 60x50x90cm będzie komfortowym zbiornikiem dla jednego osobnika. Temperatura w terrarium powinna utrzymywać się na poziomie 27-29°C (dla młodych węży do 31°C), a nocą może spadać do 25°C. Wilgotność w terrarium – 80-90%, którą uzyskamy spryskując terrarium. Jako podłoże dobrze sprawdzi się torf lub podłoża kokosowe do terrariów, ponieważ będą dobrze utrzymywały wilgotność. Terrarium oświetlamy świetlówką o słabej mocy przez ok. 13-14 godzin dziennie. Dodatkowo można zamontować w zbiorniku basen dla węża, jednak w przypadku tego gatunku nie jest on konieczny (ale z pewnością pomoże utrzymać wilgotność na wysokim poziomie). Oprócz tego konieczne będą gałęzie na których wąż będzie spędzał większość czasu oraz miejsce w którym wąż może się ukryć. Można także umieścić rośliny (np. sztuczne), które będą równocześnie pełnić funkcję dodatkowej kryjówki.
Żywienie
W naturze zjada wiele różnych kręgowców. Ptaki, nietoperze, gryzonie, żaby, jaszczurki czy torbacze znajdują się w menu tego gatunku. W hodowli gatunek ten żywimy przede wszystkich gryzoniami karmowymi. Gatunek wybitnie reaguje na ruch przyszłej ofiary. Młode karmimy oseskami mysimy, wraz z wiekiem zwiększamy rozmiar pokarmu. C.hortulanus ze względu na wolną przemianę materii nie należy karmić zbyt często. Młode karmimy raz na tydzień, podrostki co ok. 12 dni, a dorosłe nawet co 20. Dodatkowo lepszym rozwiązaniem jest podanie dwóch mniejszych porcji pokarmu niż jednej dużej.
Dymorfizm płciowy
Słabo widoczny. Generalnie samice są większe i grubsze od samców, ale to tylko teoria. Najpewniejszym sposobem określania płci gada jest sondowanie.
Rozmnażanie
Gatunek jajożyworodny. Dojrzałość płciową osiągają w wieku ok. 3 lat. Typowego zimowania w przypadku tego gatunku nie stosuje się. Obniża się jedynie temperaturę o kilka °C. By skłonić je do rozrodu w okresie listopad (koniec listopada)) -luty stopniowo obniżamy temperaturę do 26°C w dzień, a w nocy do 22°C. Zmniejszamy także wilgotność do ok. 60-65% oraz czas oświetlania zbiornika o 3-4 godziny. Po podniesieniu parametrów w terrarium do właściwych przystępujemy do łączenia węży. Ciąża samicy trwa 6-8 miesięcy.
Jadowitość
Wąż niejadowity.
Uwagi
Ładny i ciekawie wyglądający dusiciel, który nie wymaga dużych zbiorników.
W hodowli często przejawiają agresję – dla jednych zaleta, bo można nauczyć się obsługi węża hakami, a dla innych wada, bo pupil nie pozwala się dotknąć.
Został ujęty w II załączniku CITES, czyli w naszym kraju konieczna będzie rejestracja gada na podstawie dokumentów, które musimy dostać przy zakupie.
Opracowanie
Opracowane na podstawie:
Doświadczeń własnych
Informacji zawartych na forach internetowych
http://reptile-database.reptarium.cz/species?genus=Corallus&species=hortulanus
https://web.archive.org/web/20160620182613/http://animaldiversity.ummz.umich.edu/site/accounts/information/Corallus_hortulanus.html
Liczba wyświetleń: 269