1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (6 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
124
0

Heterodon nasicus – heterodon zachodni

Heterodon nasicus – heterodon zachodni  

Nie wymaga dokumentu CITES.

Heterodon zachodni jest  wężem średniej wielkości i dorasta zazwyczaj do 80cm (obie płcie rosną do podobnych rozmiarów). W hodowlach otrzymano liczne odmiany barwne. W naszym sklepie mieszkają przedstawicielki odmiany Anakonda  – poszukiwana i ceniona  odmiana kodominacyjna, charakteryzująca się uproszczeniem wzorów na ciele.

Wybierz Heterodon nasicus – heterodon zachodni
Heterodon nasicus – heterodon zachodni

Ma charakterystyczny pokrój ciała, gruby i masywny ze słabo wyodrębnioną głowąNa nosie charakterystyczny wyrostek służący do kopania w podłożu (stąd nazwa łacińska „nasicus” to znaczy „nosaty”).

W naturze zamieszkuje Amerykę Północną od południowej Kanady po północny Meksyk. Podobno szczególnie często występuje w Teksasie. Mieszkaniec terenów suchych. Chętnie zakopuje się w podłożu.

Węże o całodobowej aktywności! Heterodony są bardzo inteligentne (jak na węża, oczywiście), łagodne i kontaktowe. Zazwyczaj lubią być brane na ręce, a przypadki ukąszenia praktycznie się nie zdarzają.

UWAGA! Heterodon zachodni klasyfikowany jest jako wąż warunkowo jadowity. Mimo to nie ma powodów do obaw – nie ma zębów jadowych z kanalikami, jak np. kobra czy żmija, jad uwalnia się ze śliną gdy wąż wgryza się w ofiarę. Jad heterodona działa właśnie na jego najczęstsze w naturze pożywienie, czyli ropuchy. Dla człowieka jad nie jest niebezpieczny, może pojawić się lekki obrzęk i pieczenie. Ponadt heterodony właściwie nie kąsają ludzi, więc nie można mówić o dużym ryzyku. Niemniej jednak zachowujemy większą ostrożność niż przy kontakcie z np. wężem zbożowym.

Heterodony zachodnie plecamy terrarystom z pewnym doświadczeniem w hodowli węży.

Warunki hodowli:

  • Terrarium: najlepiej typu suchego.  Dla dorosłego osobnika odpowiedni będzie zbiornik
  • Podłoże: jako podłoża używać można chipsów kokosowych, kruszonej kory, zrębków drewnianych. Warstwa podłoża powinna mieć co najmniej 7-8cm, węże lubią się zakopywać.
  • Temperatura: w dzień 24-34°C, w nocy 18-20°C. Niezbędne stworzenie wyspy ciepła przy użyciu żarówki grzewczej lub promiennika.
  • Wilgotność: średnia,  w granicach 50-60%. Terrarium zraszać należy regularnie. Niezbędny  basen z wodą. 
  • Wyposażenie dodatkowe: heterodony rzadko kiedy korzystają z kryjówek, ale na wszelki wypadek dajmy wężowi możliwość wyboru, umieszczając sztuczne lub naturalne groty czy inne schowanka.

Pożywienie:

Heterodony w naturze żywią się zazwyczaj płazami i gadami. W niewoli podajemy gryzonie odpowiedniej wielkości. Dość łatwo przestawiają się na martwy pokarm.

UWAGA! Wąż o szybkim metabolizmie, należy karmić częściej niż inne gatunki węży – młode co 3/4 dni, dorosłe nie rzadziej niż raz w tygodniu.

Opracowanie Zoofaktor

Liczba wyświetleń: 124

Post Comment

Wykryto AdBlock! Wyłącz AdBlock, aby kontynuować korzystanie ze strony. Prawy górny róg przeglądarki.